Uus ajastu

Mõni aeg tagasi hakkas minu usk pöörduma. Nüüdseks vaatan võõrastavalt tagasi aega, kui sundisin end raamsae kitsa lehe, ebamugava käepideme ja piirava ülesehitusega tööd tegema.

[ draama missugune ]

Lõplikult jätsin piinadega hüvasti peale oma esimest restaureerimistööd ühe vana Disstoni peal. Saag jõudis minuni koos 12 teisega, mis kõik olid piisavalt roostes ja mõnede puuduvate medalitega, et ebay’st väga odavalt kätte saada. Vähemalt pooltest neist saab väga kõlbulikud tööriistad ja tõestuseks on mu esimene katsetus.

Sellel sael olid õnneks tavalised pronkskruvid, mille lahti saamisega probleeme polnud. Küll aga oli saelehe ja käepideme vahele saja aastaga kogunenud piisavalt roostet, mis oli vaja sealt kaaplehega välja peksta, et saeleht kätte saada.

Käepidemele kulus piirituspesu üsna vähe, nii, et uimaseks veel ei võtnud. Peale peent lihvi katsin nelikorda tiigiõli ja lõpuks ka vahaga, et saada vasutpidav ja mõnus pind. Pildil veel viimistlemata.

Kruvide puhastuseks leidsin väga lihtsa meetodi: Kinnitasin kruvi akutrelli otsa ja lasin tal suurimate pööretega vastu karukeelt, 0000 terasvilla ja lõpuks poleervilla pöörelda. Enam ilusamat läiget ei oskaks tahtagi. Viidatud lehekülje järgi selgus, et saag oli tootmises 1896-1917. http://www.disstonianinstitute.com/medv2.html

Saeleht vajas töötlust WD-40 õli ja liivapaberitega, kuni sain piisavalt puhtaks. Veeb kubiseb õpetustest, kuidas seda teha. Parim lehekülg, kust õppisin ka teritamist asub siin http://www.vintagesaws.com/

Algselt oli saeleht teritatud risti saagimiseks, mina aga vajasin võimast pikisaagi, sestap teritasin ta ümber. Valmis loom, mis ei pannud kahe tolli paksuse ja pooleteise meetri pikkuse saarepuu lõikamise peale higistamagi. Hüvasti raamsaag, mäletan sind hästi.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s