craftsman / workmanship / or why office work is bad for us

Otsides vastuseid paljudele küsimustele, mis seotud tegemise ja disaini kokkupuute ja konfliktiga on mu kätte sattunud mõne kuu vältel kolm väärt raamatut:

Richard Sennett’i “Craftsman”,

David Pye “The Nature and Art of Workmanship” ja

Matthew Crawford’i “The Case for Working with Your Hands (Or Why Office Work is Bad for Us and Fixing Things Feels Good)”

NB: vajan head tõlget sõnadele craft / craftsman / workmanship

Tegemist küllalt tihedate raamatutega, sestap olen jõudnud vaid põgusalt nendega tutvuda. Siiski on näha, et kõik tegelevad küllalt sarnaste probleemidega, mis annab hea võimaluse neid kunagi võrreldes põhjalikumalt analüüsida.

Arhitektuuri seisukohalt tooks kohe välja Pye raamatust peatüki Diversity. Mitmekesisuse all peab ta silmas erinevate skaalade kasutamist. Kõigepealt toob ta näiteks looduse, kus iga samm lähemale, muudab meie kogemust ja infot, mis meieni jõuab. Erinevatest kaugustest kogeme me sama asja radikaalselt erinevalt, sealjuures kõige vahetumalt seda, mida saame katsuda. Inimloodu puhul ütleb ta selle skaala kohta, et siin lõpeb disain ja algab workmanship. Lühidalt öeldes, hindab ta ruumikogemusi, mis võimaldavad lähemale liikudes aina enam üllatusi ja ei piirdu pelgalt eemalt vaatamisega. Sestap on ta kriitiline tänapäevase (raamat aastast 1968, aga siiski aktuaalne) masintoodetud disaini ja arhitektuursete detailide üle, mis enamasti saavadki rõhku panna vaid ühele ja kõige üldisemale skaalale. Isutekitajaks piisab küll.

David Pye oli arhitekt, disainer ja skulptor

Richard Sennett on linnast huvitatud sotsioloog ja Hannah Arendt’i kunagine õpilane

Matthew Crawford on poliitilise filosoofia doktor ja motikate parandaja

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s